Phone
Email

admin@wealthcorp.ws

Opening Hours

Mon - Fri: 9AM - 5:30PM

HOW MUCH CAN I EARN?

Category 1) you can earn an incredible fortune!
Category 2) you can earn an incredible living
Category 3) you can earn a modest wage
Category 4) you can earn a few crumbs

HOW DO I DO IT?

If you follow the plan we have for you…you won’t have to worry about falling into category 4…unless you want to…yet why would you?

For Free Affiliate Training

Click Here
Income Examples

Below are a few examples of the sort of income that you can make with the ‘Frequency Healers’ Affiliate Program. There is no income cap or ceiling. It’s possible for you to earn even more than this.

Without exaggerating, we’ll start with some examples of what can be achieved with our Affiliate Program, if you have more time, or you’re not new to promoting a product or service on the internet, you’re likely to fit into Category 1.

Category 1

Time Investment: 6-10 Hours per week

Clients Presented To In Full: 6 per hour

Clients  Presented To Total: 36 – 60 clients

Programs Bought: @ 25% = 9 – 15 clients

Programs Bought: @ 40% = 14 – 24 clients

Income You Earn = $99.95 x 50% = $49.98 USD – Click2sell Fees @ (.75c + 3.5% of total price) = (.75c + $3.50 ie: $4.25) = $49.98 – $4.25 = $45.73 per ‘Frequency Healers’ program purchased by your client.

Remember:

People don’t like to be sold. If you present well…they will buy from you.

Income Produced: @ 25% = $411.57 – $685.95 per week

Hourly Rate = @ 6.0 hrs = $68.60 – $114.33
Hourly Rate = @ 10.0 hrs = $41.16 – $ 68.60
Hourly Avg = USD per hr $54.88 – $ 91.47

Income Produced: @ 40% = $640.22 – $1097.52 per week

Hourly Rate = @ 6.0 hrs = $106.70 – $182.92
Hourly Rate = @ 10.0 hrs = $ 64.02 – $109.75
Hourly Avg = USD per hr $ 85.36 – $146.34

That’s only 1.2 to 2 hours per week day, done in the evenings, daytime, weekends or both!

A great closer can make over $200 USD per hour!

This is only your initial bread and butter. Further on we show you how you will boost this income, through passive income, from 50% of the membership fees.

Once you no longer have to work full time you’re free to invest in knowledge. I’ll shortcut this journey for you by recommending the exact books you need to read, in order to make this happen. You’ll be tapping some of the greatest minds on earth, especially those now passed.

I’ll then show you how to apply valuable techniques I’ve learned, in order to get you there faster than anyone. They’ll all be asking you how you did it and bingo there’s another open door for you!

Remember:

$1 dollar is not worth the same to everyone. It very much depends whose hand’s it’s in. It’s value is directly proportionate to how much you can leverage it by!

Even before you hit Category 1 you can begin leveraging. Yet when you do, the sky’s the limit for your earning potential.

Category 2

Time Investment: 3-5 Hours per week

Clients Presented To In Full: 6 per hour

Clients Presented To Total: 18 – 30 clients

Programs Bought: @ 25% = 4.5 – 7.5 clients

Programs Bought: @ 40% = 7.2 – 12 clients

Income You Earn = $99.95 x 50% = $49.98 USD – Click2sell Fees @ (.75c + 3.5% of total price) = (.75c + $3.50 ie: $4.25) = $49.98 – $4.25 = $45.73 per ‘Frequency Healers’ program purchased by your client.

Programs Bought: @ 25% = $205.79 – $342.98 per week

Hourly Rate = @ 3.0 hrs = $68.60 – $114.33
Hourly Rate = @ 5.0 hrs = $41.16 – $ 68.60
Hourly Avg = USD per hr $54.88 – $ 91.47

Income Produced: @ 40% = $329.26 – $548.76 per week

Hourly Rate = @ 3.0 hrs = $109.75 – $182.92
Hourly Rate = @ 5.0 hrs = $ 65.85 – $109.75
Hourly Avg = USD per hr $ 87.80 – $146.34

That’s only 36 minutes to 1 hour per working day, done in the evenings or during the day!

A good closer can make over $200 USD per hour!

Note:

Your hourly rate has stayed virtually the same. It’s only your weekly income that’s changed. By boosting your daily time spent by just 36 minutes to 1 hour you’re doubling your income. Effective time management is vital in getting ahead! Imagine what can happen when you can double it again!

Now I’ll show you how you can boost this income, through passive income, from 50% of the membership fees. This fee of just $27 USD is the monthly investment a member makes, in order to have access to purchase products and programs in the Pro Members area.

You can literally make a fortune, once you’re at this level. How? Read on…

Category 1 – Passive Income

Time Investment: 6-10 Hours per week

Clients Presented To In Full: 6 per hour

Clients Presented To Total: 36 – 60 clients

Programs Bought: @ 25% = 9 – 15 clients

Programs Bought: @ 40% = 14 – 24 clients

Income You Earn = $27 x 50% = $13.50 USD – Click2sell Fees @ (.75c + 3.5% of total price) = (.75c + $0.95 ie: $1.70) = $13.50 – $1.70 = $11.80 of the monthly membership paid by your client.

For Our Example:

Only 33% of your clients remain a member of our website which will require them to pay a fee of $27 USD a month, to get our programs at wholesale prices.

Income Produced: @ 33% of 25%

# 9 x 33% = 3.0 x $11.80 = $35.40
# 15 x 33% = 5.0 x $11.80 = $59.00

Income Produced: @ 33% of 40%

# 14 x 33% = 5.0 x $11.80 = $59.00
# 24 x 33% = 8.0 x $11.80 = $94.40

Of course, over 12 mths some of these clients will leave our site. That said, the figures I’m about to share with you are still very conservative, given that you’ll easily be able to increase the hours you invest, once your income begins to build. After 1 year…

Monthly Boost: @ 33% of 25%

# 3 x 52 wks. = 156 x $11.80 = $1,840.80 USD
# 5 x 52 wks. = 260 x $11.80 = $3,068.00 USD

Monthly Boost: @ 33% of 40%

# 5 x 52 wks. = 260 x $11.80 = $3,068.00 USD
# 8 x 52 wks. = 416 x $11.80 = $4,908.80 USD

This is just your first year in the business!

Category 2 – Passive Income

Time Investment: 3-5 Hours per week

Clients Presented To In Full: 6 per hour

Clients Presented To Total: 18 – 30 clients

Programs Bought: @ 25% = 4.5 – 7.5 clients

Programs Bought: @ 40% = 7.2 – 12 clients

Income You Earn = $27 x 50% = $13.50 USD – Click2sell Fees @ (.75c + 3.5% of total price) = (.75c + $0.95 ie: $1.70) = $13.50 – $1.70 = $11.80 of the monthly membership paid by your client.

For Our Example:

Only 33% of your clients remain a member of our website which will require them to pay a fee of $27 USD a month, to get our programs at wholesale prices.

Income Produced: @ 33% of 25%

# 4.5 x 33% = 1.5 x $11.80 = $17.70
# 7.5 x 33% = 2.5 xp $11.80 = $29.50

Income Produced: @ 33% of 40%

# 7.5 x 33% = 2.5 x $11.80 = $29.50
# 12.0 x 33% = 4.0 x $11.80 = $47.20

Of course, over 12 mths some of these clients will leave our site. That said, the figure’s I’m about to share with you are still very conservative, given that you’ll easily be able to increase the hours you invest, once your income begins to build. After 1 year…

Income Produced: @ 33% of 25%

# 1.5 x 52 wks. = 78 x $11.80 = $ 920.40 USD
# 2.5 x 52 wks. = 130 x $11.80 = $1534 USD

Income Produced: @ 33% of 40%

# 2.5 x 52 wks. = 130 x $11.80 = $1534 USD
# 4.0 x 52 wks. = 208 x $11.80 = $2454.40 USD

This is just your first year in the business!

I’ll leave you to do your own calculations on Categories 3 and 4. Personally, I believe if you’re serious about ‘class wealth’ and earning enough to make a difference in other people’s lives, after all that’s why you’re here, then you’ll invest at least 3-5 hours a week.

However, I understand some of you won’t have that time to invest right now. Don’t let that stop you from doing this. What really matters is that you make a start. Even if you only have 30 minutes to an hour per week, to do this, get started right away! My program is FREE to join and promote. Pro Membership is just $27 USD per month!

This has to be the best online job out there and the fairest, as it has the best intentions for all involved. Get started today. It’s FREE!

 

JOIN FREE – START EARNING